Fluke FLUKE-87-5 Industrial Multimeter, True-rms, 1000 V AC/DC, 10 A, 200 KHz, 80 Series V
Our Part #12675.2
Mfr Part #FLUKE-87-5
Fluke FLUKE-87-5
Fluke
Our Part #12675.2
Condition:New
Mfr Part #FLUKE-87-5
Quantity on Order:20
Manufacturer Lead Time :18 Days
Qty:Price:Savings
Condition:New
87V Multimeter Side and Back Views
87V (87-5) DMM Panel Features
80 Series V Multimeters
Function
83V
87V
87V MAX
Type
Industrial Multimeter
(Average Responding )
True RMS Industrial Multimeter
True RMS Industrial Multimeter
(Waterproof)
CAT rating
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
True-rms readings
No
Yes
Yes
Voltage AC/DC
1000 V
1000 V
1000 V
Current AC/DC
10 A
10 A
10 A
Resistance
50 MΩ
50 MΩ
50 MΩ
Capacitance
9,999 µF
9,999 µF
9,999 µF
Measures temperature
No
-200 C to 1090 C
-200 C to 1090 C
Additional measurement
capabilities
Resistance, continuity/diode test
Frequency, continuity/diode test,
motor drive (VFD) measurement,
duty cycle, microamps,
analog bar graph, relative reference
Conductance, continuity/diode test,
duty cycle, frequency, microamps,
motor drive (VFD) measurement,
pulse width, relative reference
IP rating
IP 30
IP 67
Battery life
400 hours
400 hours
800 hours
Drop test
1 meter
3 meters
4 meters (13 feet)
Backlit keypad
FLUKE 87V Contents
BrandFluke
True RMSYes
Maximum AC Voltage1000 V
Maximum AC Current10 A
Maximum DC Voltage1000 V
Maximum DC Current10 A
Display Digits4.5
Display Count6,000
Series80 Series V
Alternate Product NumberFluke 87V, 2074974
Battery Life400 hours typical, without backlight
Display TypeLCD
IncludesTL75 Test Leads, AC175 Alligator Clips, Holster, 9V Battery (Installed), 80BK Temperature Probe