Fluke U1500S/APC Voltage Sensor, Probe, Differential, 138 mm x 75 mm x 45 mm, 1500V dc
Our Part #44844.1
Mfr Part #U1500S/APC
Fluke U1500S/APC
Fluke
Our Part #44844.1
Condition:New
Mfr Part #U1500S/APC
Condition:New
Fluke U1500S/APC Voltage Sensor Probe
Features and Specifications
  • Maximum voltage 1,000V ac rms continuous, 1,500V dc
  • Bandwidth 100 kHz (Max)
  • Input Impedance 2 megohm/ < 10pF
  • Scale 4 mV/V
  • Common Mode Rejection Ratio 60 dB at 50 Hz
  • 4mm input terminals (primary)
  • BNC output terminal (secondary)
  • Safety CAT III 1000 V, CAT IV 600 V DC 1500 V
  • Includes BNC to 4mm banana plug on 1.6m lead
  • 4 x AA alkaline cells, IEC LR6
The Fluke U1500S/APC is a high-voltage differential probe designed for safe connections to DC bus bars up to 1.5 kV and instrument voltage inputs. It allows precise measurements with a range of 1500 V and an accuracy of 0.1 %, and the voltage can be scaled in the instrument to provide results in real units. The probe features 4mm input terminals (primary) and a BNC output terminal (secondary), making it suitable for various applications.
What's in the Box
  • U1500S/APC HV Differential Probe
BrandFluke
Bandwidth100 kHz
Input Capacitance10 pF
Maximum Input Voltage1500 V
Input Impedance2 MΩ
InterfaceBNC
Lead Length1.6 m
Operating Temperature Range-10 to 50°C