Luxor STANDUP-31.5-B Standing Desk, 31.5" Adjustable Stand Up Workstation
Our Part #10068027
Mfr Part #STANDUP-31.5-B
Luxor STANDUP-31.5-B
Luxor
Our Part #10068027
Condition:New
Mfr Part #STANDUP-31.5-B
Condition:New
  • Mobile and adjustable for comfort and productivity
  • Overall dimensions of 31.5"W x 29"D x variable height
  • Meets ANSI/BIFMA standards
  • Durable steel frame with powder coat painted finish
  • Two-tiered shelf design with double laminate wood surface
  • Upper shelf measures 31.5"W x 14"D with 34" - 46"H adjustable height range
  • Lower shelf measures 31.5"W x 16"D with 28.5" - 40.5"H adjustable height range
  • Bottom shelf measures 28.3"W x 15.8"D x 5.5"H
  • Height of lower and upper shelves adjust simultaneously in 1" increments
  • Four 3" furniture grade casters, two with locking brakes, for easy maneuverability and stability
  • Includes all hardware and tools required for assembly
BrandLuxor
ColorGlass
Height31.5"