Jensen Global JG14-0.5HP-45 Angled Tip, 0.5" L, 14 Gauge, ID 0.063", 45 Degree Bend, Olive, 1000/Bag
Our Part #10091563
Mfr Part #JG14-0.5HP-45
Jensen Global JG14-0.5HP-45
Jensen Global
Our Part #10091563
Condition:New
Mfr Part #JG14-0.5HP-45
Condition:New
NT Series Premium dispensing tips are manufactured using the highest quality standards and are angled at 45 or 90 degrees. The bend is made at 3/16” (4.763 mm) from the tip for 0.5”, at 1/4” (6.350 mm) for 1.0”, and at 5/16” (7.948 mm) for 1.5” long tips. The polished cannula and burr-free design provide the user accuracy and durability. With a polypropylene hub and 304 stainless steel cannula, our NT series tips provide the smoothest flow for precise dispensing applications. Available in boxes of 50 or bags of 1000.
BrandJensen Global
ColorOlive
Length0.5"