NK VTR4-420-24L-DIN AC Voltage Transducer, True RMS, 480 V, 4-20 mA, 24 V, DIN Rail, VTR Series
Our Part #10286834
Mfr Part #VTR4-420-24L-DIN
NK VTR4-420-24L-DIN
NK
Our Part #10286834
Condition:NEW
Mfr Part #VTR4-420-24L-DIN
Condition:NEW
  • Standard 4-20 mA loop-powered output
  • Input and output circuitry electrically isolated for improved safety of use
  • Space saving 35 mm wide enclosure mounts quickly for an attractive installation
VTR Series AC Voltage Transducer is a high-performance True RM transducer for sensing voltage in single- and three-phase installations. Applicable on circuits of 120 V, 240 V, 480 V and 600 V, VTR Series voltage transducers provide a fully isolated, 4-20 mA output proportional to rated voltage in sinusoidal situations. Housed in a slim, compact, easy-to-install DIN rail mount case, the VTR Series comes in a variety of voltage ranges and with four-wire terminal block connection.
BrandNK
Product TypeVoltage
Frequency Range40-100 Hz
Power Supply24 VDC
SeriesVTR Series
Input Voltage480 V