Keysight N8760A/N8751A-208/N8751A-861 DC Power Supply, Single Output, 150V, 34A, 5.1kW, N8700 Series
Our Part #17348.1
Mfr Part #N8760A/N8751A-208/N8751A-861
Keysight N8760A/N8751A-208/N8751A-861
Keysight
Our Part #17348.1
Condition:New
Condition:New
Keysight N8760A/N8751A-208/N8751A-861 DC Supply
Features and Specifications
  • Configurations Include
    • Option N8751A-208: 190-240V, 3 phase AC, 50/60Hz INPUT
    • Option N8751A-861: Power cord, USA, No Plug, 10awg, 4-wire, 8ft
  • DC Output Ratings
    • voltage: 150 V
    • current: 34 A
    • power: 5100 W
  • Programming Accuracy
    • voltage: 0.025% + 112.5 mV
    • current: 0.1% + 102 mA
  • Output Ripple and Noise
    • CV p-p: 120 mV
    • CV rms: 25 mV
  • Small, high density 2U package
  • Built-in voltage and current measurement
  • Full protection from over-voltage and over-current
  • LAN, USB, and GPIB interfaces standard
  • Easy front-panel operation
  • Flexible configuration: connect multiple units in parallel or series
  • Analog programming and monitoring
  • Standard with IVI-COM drivers - supports SCPI
Easy front-panel operation
Remote access and control
Small, high-density package saves you rack space
About the N8700 Series System DC Power Supplies - N8731A-42A (3.3 kW) And N8754A-62A (5 kW)
The Keysight Technologies, Inc. N8700 series system DC power supplies give you just the right performance - at just the right price - in a compact (2 U) package. This family of affordable 3300 W and 5000 W single-output programmable DC power supplies consists of 21 models for simple DC power applications.
  • N8731A - 8 V, 400 A, 3200 W, 3.3 kW
  • N8732A - 10 V, 330 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8733A - 15 V, 220 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8734A - 20 V, 165 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8735A - 30 V, 110 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8736A - 40 V, 85 A, 3400 W, 3.3 kW
  • N8737A - 60 V, 55 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8738A - 80 V, 42 A, 3360 W, 3.3 kW
  • N8739A - 100 V, 33 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8740A - 150 V, 22 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8741A - 300 V, 11 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8742A - 600 V, 5.5 A, 3300 W, 3.3 kW
  • N8754A - 20 V, 250 A, 5000 W, 5 kW
  • N8755A - 30 V, 170 A, 5100 W, 5 kW
  • N8756A - 40 V, 125 A, 5000 W, 5 kW
  • N8757A - 60 V, 85 A, 5100 W, 5 kW
  • N8758A - 80 V, 65 A, 5200 W, 5 kW
  • N8759A - 100 V, 50 A, 5000 W, 5 kW
  • N8760A - 150 V, 34 A, 5100 W, 5 kW
  • N8761A - 300 V, 17 A, 5100 W, 5 kW
  • N8762A - 600 V, 8.5 A, 5100 W, 5 kW
What's in the Box
  • N8760A DC Supply with options N8751A-208/N8751A-861
  • Certificate of calibration
BrandKeysight
RentalYes
Voltage Range Selector100-199
Output Voltage150 V
Current Range Selector30-49.9
Output Current34 A
Power Range Selector5,000-9,999
Power Rating5.1 kW
Mounting TypeRack Mount
Input Voltage208 VAC