Tektronix MSO46B/4-BW-200 Mixed Signal Oscilloscope, 6/48 CH, 200MHz, 6.25GS/s, 4 Series B MSO
Our Part #20002629
Mfr Part #MSO46B/4-BW-200
Tektronix MSO46B/4-BW-200
Tektronix
Our Part #20002629
Condition:New
Mfr Part #MSO46B/4-BW-200
Quantity on Order:1
Manufacturer Lead Time :29 Days
Condition:New
Specifications for 4 Series B MSO
  • Product Series: 4 Series B MSO
  • Analog Channels: 4 or 6
  • Bandwidth: 200 MHz / 350 MHz / 500 MHz / 1 GHz / 1.5 GHz
  • Sampling Rate: 6.25 GS/s on all channels
  • Record Length: 31.25 Mpoints per channel, 62.5 Mpoints optional
  • Resolution: 12-bit; up to 16-bit in Hi-Res mode
  • Ports: 3 x USB2 and 2 x USB3 Host, 1 USB Device, 1 Ethernet
  • Standard Warranty: 1 year
The 4 Series B MSO combines performance and analysis capabilities to address the vast majority of engineering challenges with an industry-leading intuitive user interface. The “B” version features a significantly faster processor system that speeds analysis and makes controls 2X more responsive. The 4 Series offers 4 or 6 analog channels with 12-bit ADCs, 200 MHz to 1.5 GHz bandwidth and up to 6.25 GS/s sample rate with record lengths of 31.25 or 62.5 Mpoints. Full sample rate and record length are available on all channels, at all times. Each input channel can be used for synchronized analog waveform display and spectrum analysis, or converted to 8 logic channels by connecting a logic probe for up to 48 digital logic channels. Powerful analysis and visualization tools, like FastFrame segmented memory, measurement and waveform histograms, and visual triggering are standard. It is available with a built-in 50 MHz arbitrary/function generator and decoding for over 25 serial protocols. Power analysis packages are also available to facilitate repeatable measurements on power supplies and 3-phase power converters. An array of available smart probes support a wide range of applications. A 13.3-inch high-definition capacitive touchscreen with improved viewing angle, and an award-winning intuitive user interface make the 4 Series B MSO a pleasure to use
Key Applications
  • Analog signal chain
  • Embedded systems
  • Device validation
  • Motor drives and controls
  • Power management
  • Power supplies
  • System integration
In The Box
  • One passive 250 MHz analog probe per channel
  • Installation and safety manual
  • Embedded Help
  • Power Cord
  • One-year warranty covering all parts and labor on the instrument
  • One-year warranty covering all parts and labor on included probes
BrandTektronix
RentalYes
Bandwidth200 MHz
Analog Channels6
Digital Channels48
Sampling Rate6.25 GS/s
Memory31.25 Mpts
TypeMSO
Vertical Resolution12 bit
Display Type13.3 LCD Capacitive Color Touch
Series4 Series B MSO
Alternate Product NumberTEK MSO46B
AccessoriesHC4, RM4
Certificate of CalibrationYes
Depth10.4"