Fluke PVA-1500T2 I-V Curve Tracer, Sol Sensor For PV Modules, T2 Unit, 1500 V, 30 A, PVA Series
Our Part #20004894
Mfr Part #PVA-1500T2
Fluke PVA-1500T2
Fluke
Our Part #20004894
Condition:New
Mfr Part #PVA-1500T2
WARNING
Condition:New
Calif. Prop 65
Fluke PVA-1500T2 I-V Curve Tracer w/ Sol Sensor For PV Modules
Features and Specifications
  • DC Voltage: 1500V
  • Current: 30A DC (Module Efficiency <19%)
  • Maximum Current (Isc): Module Efficiency ≥19% 10A DC
  • Operating Temperature: 0 - 45 degrees C (32 to 113 degrees F)
  • Uninterrupted measurements even in hot environments
  • In-the-field firmware update ready
  • Data Analysis Tool (DAT) Automates data management, analysis, and reporting
PVA-1500T2 I-V Curve Tracer Highlights
Accurate I-V Curve Tracing
PVA Data Insights, Visualizations And Customizable Reports
What's in the Box
  • PVA T2 unit
  • SolSensor and clamp
  • Windows application
  • Alligator test leads
  • MC4 disconnect tool
  • Chargers
  • Data Analysis Tool (DAT)
  • 2x thermocouples
  • Adhesive disks
  • Sensor cleaning supplies
BrandFluke
Alternate Product Number5600022
SeriesPVA Series
Current10 A
DC Voltage1500V
Operating Temperature Range0 - 45°C