Aim-TTi QPX1200SP DC Power Supply, Single Output, 60V, 50A, 1.2kW, 110-240VAC, USB, QPX Series
Our Part #21315.1
Mfr Part #QPX1200SP
Aim-TTi QPX1200SP
Aim-TTi
Our Part #21315.1
Condition:New
Mfr Part #QPX1200SP
Quantity on Order:6
Manufacturer Lead Time :56 Days
Condition:New
QPX Series Features:
  • PowerFlex design with 1200 watts maximum power
  • Wide range of voltage/current combinations
  • Up to 60V and up to 50A within a 1200W power envelope (NOTE: Volts x Amps cannot exceed 1200 Watts)
  • Linear final regulation provides very low output noise and fast transient response
  • Setting by direct numeric entry or by spin wheel
  • High setting resolution of 1mV in up to 60 volts
  • Multiple non-volatile setting memories
  • Variable OVP and OCP trips
  • Low resistance and power calculation
  • Analog control interfaces for voltage and current
  • Bench or rack mounting with front and rear terminals
  • RS-232, USB & LAN (LXI) interfaces (QPX1200SP)
PowerFlex CurvePowerFlex
PowerFlex CurvePowerFlex
Example voltage/current combinations include 60V/20A, 48V/25A, 37.5V/30A, 26V/40A, and 20V/50A.
Bench or Rack Mounting
The QPX1200S is housed in a 350mm (13.75") wide case suitable for use on the bench-top. Output and remote sense terminals are mounted both on the front and on the rear panel along with the analog and logic interface connectors and, on the QPX1200SP, the bus interface connectors. A rack mounting kit is available as an option (requires 4U of rack space).
BrandAim-TTi
Voltage Range Selector50-99.9
Output Voltage60 V
Current Range Selector50-99.9
Output Current50 A
Power Range Selector1,000-2,499
Power Rating1.2 kW