Fluke 1586A/2HC 120 Super-DAQ Temp Scanner, 2 High-Capacity Modules, 120 V
Our Part #25993.1
Mfr Part #1586A/2HC 120
Fluke 1586A/2HC 120
Fluke
Our Part #25993.1
Condition:New
Mfr Part #1586A/2HC 120
Condition:New
Fluke 1586A/2HC 120 Super-DAQ and High-Capacity Module
Features
  • Measure thermocouples, PRTs, thermistors, DC voltage, DC current, and resistance
  • Best-in-class temperature measurement accuracy
    • PRTs ±0.005 C (using external DAQ-STAQ Multiplexer)
    • Thermocouples: ±0.5 C (using High-Capacity Module and internal CJC)
    • Thermistors: ±0.002 C
  • Input channels: Up to 40 isolated universal inputs
  • Selectable scan speed: Up to 10 channels per second
  • Four modes of operation: Scan, Monitor, Measure, Digital Multimeter (DMM)
  • Real-time color trending: Chart up to four channels simultaneously
  • Current reversal minimizes thermoelectric effects, improving PRT/RTD measurment accuracy
  • Transfer data to a PC using the USB drive or LAN connection and view data in Microsoft Excel
  • Mx + B scaling and channel offset zero function
  • 6 1/2 digit display resolution for DC voltage, DC current, and resistance
1586A Super-DAQ Precision Temperature Scanner
The 1586A Super-DAQ is the most accurate and flexible temperature data acquisition system on the market. It scans and records temperature, DC voltage, DC current, and resistance for up to 40 input channels and scan speeds as fast as 10 channels per second. The Super-DAQ can be configured for use as a multi-channel data logger in the factory or as a precision reference thermometer for benchtop sensor calibration in the lab.
When configured with the DAQ-STAQ Multiplexer (sold separately), the Super-DAQ has the accuracy of the best benchtop reference thermometer readouts for calibration of PRTs, RTDs, thermistors, or thermocouples. Lab efficiency can be increased when the Super-DAQ is connected to a Fluke Calibration drywell or bath and Automated Sensor Test routines are run. Furthermore, paring the 1586A Super-DAQ with a high-capacity module adds the ability to measure temperature, resistance, dc voltage, and dc current for data acquisition applications.
General Specs
  • Maximum input: 50 V
  • Offset voltage: < 2 µV
  • 3-wire internal resistance mismatch: < 50 megohm
  • Basic CJC accuracy: 0.25 Celsus
High-Capacity Module
General Specs
  • Maximum input 50 V
  • Offset voltage < 2 V