Fluke I40S-EL3X/3PK Current Transformer, Clamp On, 40 A, Fits 15 mm Conductor, 3 Pack
Our Part #27114.1
Mfr Part #I40S-EL3X/3PK
Fluke I40S-EL3X/3PK
Fluke
Our Part #27114.1
Condition:New
Mfr Part #I40S-EL3X/3PK
Manufacturer Lead Time :17 Days
Condition:New
The Fluke i40s-EL Current Clamp-on Transformer is used for low current measurement; suitable for making measurements up to 40A, and also measures accurately on 1A and 5A secondary current transformers. The i40s-EL jaw is capable of being clamped on current conductors up to 15mm in diameter.