Our Part #272SO5111
Mfr Part #WES51
Weller WES51
Weller
Weller WES51 WES51 Soldering Station, 120VAC
Our Part #272SO5111
Condition:New
Mfr Part #WES51
Condition:New
  • Designed for continuous production, rework & through hole applications
  • 50 watt soldering iron
  • Analog display
  • Cordless temperature lockout prevents operator from raising temperature
  • Temperature range is 350°F to 850°F
  • Station automatically powers down after 99 minutes of inactivity
  • ESD Safe
Operates on 110V. Comes complete with power unit, soldering iron, iron holder with sponge and ETA screwdriver tip.
BrandWeller
Dimensions5.9 x 4.5 x 3.6"
ESD SafeYes
IncludesPower Unit, Pencil, Stand, Sponge, Tip
Input Voltage120 V
Output Voltage24 V
Temperature Accuracy±9°F
Temperature Range350 to 850°F
TypeAnalog
Wattage50 W