Preen ADG-PLUS-400-125 DC Power Supply, 400V, 125A, 50kW, Input 323-460VAC, ADG + Series
Our Part #31080.1
Mfr Part #ADG-PLUS-400-125
Preen ADG-PLUS-400-125
Preen
Our Part #31080.1
Condition:New
Mfr Part #ADG-PLUS-400-125
CallEACH
Condition:New
Preen ADG-PLUS-400-125 DC Power Supply
  • Power Rating 50 kW
  • Output Voltage 400 V
  • Output Current 125 A
The ADG+ series single-unit power ranges from 30kW to 100kW, and with wide range of output voltage / current, it can reach up to 2000V, and up to 2500A in low-voltage high-current models. The output voltage and current can even be further expanded via parallel operation and series operation.
Features and Specifications:
  • Wide range of output voltage up to 2000V.
  • Easy master/slave operation up to 1800kW parallel or series connection.
  • Low ripple ≤0.05% and high accuracy ≤ 0.1%.
  • Fast response ≤ 6-20 ms
  • Optional I-V curve function for Solar Array Simulation (built-in EN50530 mathematical formula).
  • Large 7” touch screen and rotary knob for easy operation and measurement display.
  • Time setting resolution 0.01S for fast response programming testing.
  • Remote Sensing Compensation.
BrandPreen
Voltage Range Selector300-499
Output Voltage400 V
Current Range Selector100-199
Output Current125 A
Power Range Selector50,000-500,000
Power Rating50 kW