Fluke FLK-376FC-IFLEX36 AC/DC Clamp Meter, iFlex Probe, TRMS, 500 Hz, CAT 3/4, 370 FC Series
Our Part #33616.1
Mfr Part #FLK-376FC-IFLEX36
Fluke FLK-376FC-IFLEX36
Fluke
Our Part #33616.1
Condition:New
Mfr Part #FLK-376FC-IFLEX36
RoHS
Condition:New
RoHS
Fluke 370 True-RMS Wireless AC/DC Clamp Meter
Features:
  • Measures 1000 A AC/DC through clamp, 2500 A AC with 36" iflex
  • CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
  • Transmit and store readings to a smartphone and the cloud using Fluke Connect. Includes 36" iFlex
  • True-RMS voltage and current for accurate measurements on non-linear signals
  • Frequency measurement to 500 Hz with body jaw and iFlex (376 FC and 375 FC)
  • Resistance measurement to 60 kilohms (376 FC and 375 FC) or 6000 ohms (374 FC), with continuity detection
  • Three-year warranty
Includes: 18" or 36" iFlex Flexible Current Probe (376 FC only), TPAK Magnetic Hanging Strap (376 FC only), Soft Carrying Case, TL75 Test Leads, Two AA Alkaline Batteries, Coated Instruction Card and Safety Information Sheet.
The 376 FC True-rms Clamp Meter with iFlex is designed for industrial and commercial electricians that require the most advanced troubleshooting tool. The clamp measures 1000 V AC and DC. The 376 FC also carries a CAT III 1000 V and a CAT IV 600 V safety rating. The included iFlex flexible current probe extends ac current measurement of 1000 amps via clamp up to 2500 amps.
BrandFluke
Maximum AC Current1000 A
Maximum DC Current1000 A
Maximum AC Voltage1000 V
Maximum DC Voltage1000 V
Maximum Jaw Opening34 mm