Fluke 9190A-B-156 Dry Well, Ultra Cold, Insert B, 115 V, 9190A Series
Our Part #36685.1
Mfr Part #9190A-B-156
Fluke 9190A-B-156
Fluke
Our Part #36685.1
Condition:New
Mfr Part #9190A-B-156
Condition:New
Fluke 9190A-B-156 Ultra-Cool Field Metrology Well, Insert B
Features and Specifications
  • Temperature range at 23 C: -95 C to 140 C
  • Stability: ±0.015 C full range
  • Axial uniformity at 40 mm (1.6 in): ±0.05 C full range
  • Radial gradient: ±0.01 C full range
  • Resolution: 0.01 degree
  • Immersion (well) depth: 160 mm (6.3 in)
  • Fast cooling time:
    • 23 C to –90 C: 80 minutes
    • 23 C to –95 C: 90 minutes
    • 140 C to 23 C: 60 minutes
Highlights
  • Dual heater zone
  • Fast time to temperature and small footprint
  • Define up to eight set-point temperatures; automatically ramp to and "soak" at each set-point
  • Display: LCD, C or F user selectable
  • Computer interface: RS-232, and USB Serial included
  • Built-in front and back handles for easy two-handed carry
  • Conforms to EURAMET cg-13 guidance on measurement practices
Insert B Specs: Imperial comparison holes: 1/4 inch (x2), 3/8 inch (x2) 3/16 inch (x2)
9190A-B-156 Overview
Model Comparison of Front Panels
Item
Name
Function
1
Display and Control Panel
Display shows block temperature, measurements, status information, operating parameters,
and softkey functions. Controls navigate the menus on the display.
-P Option Panel (Input Panel)
3
Power and Remote Interface Panel
Receptacle for the mains power cord. Connectors will transmit measurements and remotely
controls the operation of the Calibrator.
The 9190A Series: Best-in-Class Stability
The Fluke 9190A Series Ultra-Cool Field Metrology Wells are recognized as the market's most precise and steady cold temperature dry-block. They are perfectly suited for tasks requiring rigorous quality control and adherence to regulatory processes. Such tasks encompass on-site verification and calibration of RTDs, thermocouples, thermometers, and sensors that are utilized with process control apparatus like medical freezers, lab refrigerators, cold rooms, blood banks, sterilizers (autoclaves), and freeze dryers.
Models Are
  • 9190A-X: –95 C to 140 C, with 9190-INSX (insert)
  • 9190A-X-P: –95 C to 140 C, with 9190-INSX (insert), with Process Electronics
Inserts Are
  • Insert A, imperial miscellaneous holes: 1/4 inch (x3), 1/8 inch, 3/16 inch, 3/8 inch
  • Insert B, imperial comparison holes: 1/4 inch (x2), 3/8 inch (x2) 3/16 inch (x2)
  • Insert C, Six 0.25 inch holes
  • Insert D, metric comparison holes: 3 mm (x2), 4 mm (x2), 6 mm (x2)
  • Insert E, metric miscellaneous holes with 0.25 inch hole: 3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm
  • Insert F, metric comparison miscellaneous holes with 0.25 inch hole: 3 mm (x2), 4 mm (x2), 6 mm (x1)
  • Insert Y, custom insert
  • Insert Z, blank
What's in the Box
  • 9190A-B-156 Dry-Well, Insert B
  • 2-meter (6-foot) Mains Power Cord
  • USB Cable
  • Getting Started Manual
  • Report of Calibration and Calibration Label
  • Well Insulator Cap
  • Insert Removal Tool
BrandFluke
Series9190A Series