Fluke FLUKE-1587/I400 FC Insulation Multimeter, i400 Current Clamp, 500/1000 V, 400 A, Pl, DAR
Our Part #37942.1
Mfr Part #FLUKE-1587/I400 FC
Fluke FLUKE-1587/I400 FC
Fluke
Our Part #37942.1
Condition:New
Mfr Part #FLUKE-1587/I400 FC
Manufacturer Lead Time :13 Days
Condition:New
Fluke FLUKE-1587/I400 FC Current Clamp Kit
Features and Specifications
  • Insulation test voltages 50 V, 100 V, 250 V, 500 V, 1000 V
  • Insulation test voltages 500 V, 1000 V
  • Insulation test: 0.01 Megohm to 2.0 Gigohm
  • Insulation test: 0.1 Megohm to 600 Megohm
  • Large, 6000-count back-lit display
  • VFD low-pass filter for accurate motor drive measurements
  • Capacitance, diode test, temperature, Min/Max, frequency (Hz)
  • AC/DC voltage, DC millivolts, AC/DC milliamps, Resistance (ohm), Continuity
  • Live circuit detection prevents insulation test if voltage > 30 V is detected for added user protection
  • Auto power off to save battery power
  • CAT III 1000 V, CAT IV 600 V measurement category
FLUKE-1587/I400 FC Overview
i400 AC Current Clamp
  • Use with your Fluke 1587 FC to measure 1A AC to 400 A AC
  • 1 mA/Amp output guarantees easy reading
  • CAT III 1000 V / CAT IV 600 V overvoltage rating for added user protection
  • Specially designed to offer maximum utility in a very compact shape
  • Maximum conductor: 32 mm diameter