Fluke FLUKE-190-102-III-S Handheld Oscilloscope, 2 Channel, 100MHz, SCC-293 Kit, 190 Series III
Our Part #39630.1
Mfr Part #FLUKE-190-102-III-S
Fluke FLUKE-190-102-III-S
Fluke
Our Part #39630.1
Condition:New
Mfr Part #FLUKE-190-102-III-S
Cannot Ship Air
Manufacturer Lead Time :14 Days
Condition:New
Cannot Ship Air
Fluke 190-102-III-S ScopeMeter with SCC-293 Kit
Features and Specifications
  • Oscilloscope
    • Number of channels: 2
    • Bandwidth: 100 MHz
    • Rise time: 3.5 ns
    • Max. real-time sample rate (sampled simultaneously):
      1.25 GS/s (each channel)
    • Vertical resolution: 8 bit
    • Trigger and delay
    • Automatic capture of 100 screens
    • FFT—frequency spectrum analysis
    • Waveform compare and pass/fail testing
    • Automatic scope measurements
    • Cursor measurements
  • Meter
    • Meter inputs: Via BNC scope inputs
    • Number of readings: Up to 4 automatic scope measurements simultaneously
    • Max. resolution: +/- 999 counts (frequency: 9999 counts)
    • Input impedance: 1 megohm (+/- 1 %) / 15 pF (+/- 2.25 pF)
    • 5,000 count DMM included in the 2-channel models
    • Voltage:
      • V dc accuracy: +/- 1.5 % 6 counts
      • V ac true rms accuracy (15 Hz to 60 Hz): +/- 1.5 % + 10 counts
        V ac true rms accuracy (60 Hz to 20 kHz): +/- 2.5 % + 15 counts
      • V ac+dc true rms accuracy (15 Hz to 60 Hz): +/-(1.5 % + 10 counts
        V ac+dc true rms accuracy (60 Hz to 20 kHz): +/-(2.5 % + 15 counts
    • Recorder modes
  • General specs
    • CAT III 1000 V / CAT IV 600 V rating
    • Memory save and recall
    • Two USB-ports provided:
      • USB-A (connect a WiFi Adapter for wireless)
      • Mini-USB-B (remote control and data transfer under PC-control using FlukeView-2 software)
      • IP51 rating, dust and drip-proof
    FLUKE-190-102-III ScopeMeter Overview
    The Fluke 190-102-III ScopeMeter is a high-performance portable oscilloscope, engineered to withstand harsh environments. It features two channels, all of which are fully insulated from each other and from the ground, allowing for any combination of inputs to be activated. This feature, coupled with a bandwidth of 100 MHz and a rise time of 3.5 ns, ensures precise measurements.
    Fluke 190 Series III ScopeMeters
    The Fluke 190 Series III ScopeMeter Test Tools are designed to be your reliable companions, ready to handle any troubleshooting task you encounter. Rated CAT III 1000 V/CAT IV 600V, these tools merge the durability of portable devices with the superior performance of bench oscilloscopes. They are your go-to solution for easy installation, commissioning, and maintenance of industrial machinery, automation and process controls, and power conversion electronics, covering a range from DC to 500 MHz.
    Number of channels
    2
    Bandwidth
    60 MHz
    100 MHz
    200 MHz
    500 MHz
    100 MHz
    200 MHz
    500 MHz
    What's in the Box
    • ScopeMeter 190-102-III
    • BC190/830 power adapter
    • Power cord set
    • BP290 Li-ion battery pack
    • TL175 test lead set
    • VPS421 probe (2x)
    • Hand strap
    • Hanging strap
    • USB-cable
    • CXT293 carrying case
    • DWA-131 WiFi dongle
    • FlukeView Activation instructions (paper)
    • Printed instructions
BrandFluke
Bandwidth100 MHz