Bird 300-WA-FFN-30 Attenuator, 300 W, 30 dB, N(f) x2, DC - 24 GHz, 300-WA Series
Our Part #44821.1
Mfr Part #300-WA-FFN-30
Bird 300-WA-FFN-30
Bird
Our Part #44821.1
Condition:New
Mfr Part #300-WA-FFN-30
Condition:New
Specs:
  • Power Rating: 300W
  • VSWR and Frequency Range:
    • 1.10:1 from DC to 1 GHz
    • 1.25:1 from 1 to 2.4 GHz
  • Impedance: 50 Ohms, nominal
  • Connector: N-Type Female Connectors
  • Cooling: Convection-Cooled
BrandBird
Attenuation30 dB
Connector TypeN(f)
FrequencyDC-40GHz
Maximum Power2 W
Series300-WA Series
Impedance50 Ohms