Fluke U1500S/APC Voltage Sensor Probe
Features and Specifications
- Maximum voltage 1,000V ac rms continuous, 1,500V dc
- Bandwidth 100 kHz (Max)
- Input Impedance 2 megohm/ < 10pF
- Scale 4 mV/V
- Common Mode Rejection Ratio 60 dB at 50 Hz
- 4mm input terminals (primary)
- BNC output terminal (secondary)
- Safety CAT III 1000 V, CAT IV 600 V DC 1500 V
- Includes BNC to 4mm banana plug on 1.6m lead
- 4 x AA alkaline cells, IEC LR6
The Fluke U1500S/APC is a high-voltage differential probe designed for safe connections to DC bus bars up to 1.5 kV and instrument voltage inputs. It allows precise measurements with a range of 1500 V and an accuracy of 0.1 %, and the voltage can be scaled in the instrument to provide results in real units. The probe features 4mm input terminals (primary) and a BNC output terminal (secondary), making it suitable for various applications.
What's in the Box
- U1500S/APC HV Differential Probe
Brand: Fluke
Bandwidth: 100 kHz
Input Capacitance: 10 pF
Maximum Input Voltage: 1500 V
Input Impedance: 2 MΩ
Interface: BNC
Lead Length: 1.6 m
Operating Temperature Range: -10 to 50°C