Megger DLRO10HD + KC1-TL3-C Low Resistance Ohmmeter, Dual Power, 10 A, w/ Kelvin Clip Lead, DLRO10 Series
Our Part #45457.1
Mfr Part #DLRO10HD + KC1-TL3-C
Megger DLRO10HD + KC1-TL3-C
Megger
Our Part #45457.1
Condition:New
Mfr Part #DLRO10HD + KC1-TL3-C
Cannot Ship Air
Condition:New
Cannot Ship Air
DLRO10HD + KC1-TL3-C Dual Power Low Resistance Ohmmeter
Specs:
  • Temperature coefficient: < 0.01% per C, from 5 C to 40 C
  • Max altitude: 2000 m (6562 ft) to full safety specifications
  • Display size/type: Main 5 digit + 2 x 5 digit secondary displays
  • Battery type: 6 V, 7Ah sealed lead acid
  • Voltage input range: 100 - 240 V 50 / 60 Hz 90 VA
  • Charge time: 8 hours
  • Backlight: LED backlight
Features:
  • High or low output power selection for condition diagnosis
  • Rechargeable battery or line power supply for continuous operation
  • High input protection to 600 V, inadvertent connection to line or UPS voltage will not blow a fuse
  • Heavy duty case: IP 65 lid closed, IP54 operational (battery operation only)
Accessories: Supplied with KC1 Kelvin Clip 3m Leads
Equally at home in the lab, on the bench, or in the field, Megger's new heavy duty DLRO10HD low-resistance ohmmeter combines rugged construction with accuracy and ease of use. It is capable of delivering 10 A into measurements up to 250 megohm and 1 A into measurements up to 2.5 ohm with the duration of 60 seconds for each test. That's less time waiting to cool and great for charging inductance.