Megger DLRO200-115 NLS Digital Low Resistance Ohmmeter, 0.1 uOhm - 1 Ohm, 200 A, 115 V, DLRO200 Series
Our Part #45501.1
Mfr Part #DLRO200-115 NLS
Megger DLRO200-115 NLS
Megger
Our Part #45501.1
Condition:New
Mfr Part #DLRO200-115 NLS
Condition:New
DLRO200-115 NLS Digital Low Resistance Ohmmeter
Features:
  • Test currents from 10 A to 200 A DC
  • Filtered direct current output eliminates magnetic transients
  • Up to 0.1 microhm resolution
  • Voltage: +/-0.5 percent +/- 0.1 milliVolts
  • Current: +/-0.5 percent +/- 0.1 A
  • Resistance: Better than 1 percent from 100 microhms - 100 mOhms
  • Testing Modes: Continuous, Auto, Manual
  • Display: High-resolution Large backlit LCD
  • On board memory for up to 300 test results and notes
  • RS232 port to download stored results via a PC or laptop
Accessories: No Leads Supplied
Highly accurate and versatile, this instrument can measure resistances ranging from 0.1 uOhm - 1 Ohm, even at high currents. It also provides test currents from 10 A up to 200 A, depending on the load resistance and supply voltage.
For applications requiring a smooth DC current, the DLRO200-115's extra filtering on the output reduces mains frequency ripple. It can even drive 200 A through a total current loop resistance of 11 milliohms. Its filtered output eliminates magnetic transients that could inductively trip a breaker's control (bus differential relay) if left in the test circuit.