Magna-Power TSD6-800/240 DC Power Supply, 6VDC, 800ADC, AC Input 240, 5kW, TS Series
Our Part #47660.1
Mfr Part #TSD6-800/240
Magna-Power TSD6-800/240
Magna-Power
Our Part #47660.1
Condition:New
Mfr Part #TSD6-800/240
RoHS
Magna-Power Model TSD6-800/240 Specifications
  • Max Voltage: 6 V
  • Max Current: 800 A
  • Output Power: 5kW
Magna-Power's TS Series Power Supplies are available in a broad array of models, providing a vast range of voltage and current options while boasting one of the highest power densities for rack-mount packaging. This series accommodates voltages ranging from 5 Vdc to 6000 Vdc (floating) and currents from 1.2 Adc to 8000 Adc.
The TS Series offers models from 5 kW to 15 kW housed in a 3U chassis, 20 kW and 25 kW models in a 4U chassis, 30 kW models in a 6U chassis, 40 kW and 50 kW models in an 8U chassis with detachable casters, 75 kW models in a 12U chassis also with detachable casters, and 100 kW models in a 16U chassis equipped with detachable casters.
BrandMagna-Power
Voltage Range Selector1-19.9
Output Voltage6 V
Current Range Selector500-1,499
Output Current800 A
Power Range Selector5,000-9,999
Power Rating5 kW
Mounting TypeRack Mount
Input Voltage240 VAC