Magna-Power TSD10-2700/240 DC Power Supply, 10VDC, 2700ADC, AC Input 240, 30kW, TS Series
Our Part #50769.1
Mfr Part #TSD10-2700/240
Magna-Power TSD10-2700/240
Magna-Power
Our Part #50769.1
Condition:New
Mfr Part #TSD10-2700/240
RoHS
Condition:New
RoHS
Magna-Power Model TSD10-2700/240 Specifications
  • Max Voltage: 10 V
  • Max Current: 2700 A
  • Output Power: 30kW
Magna-Power's TS Series Power Supplies are available in a broad array of models, providing a vast range of voltage and current options while boasting one of the highest power densities for rack-mount packaging. This series accommodates voltages ranging from 5 Vdc to 6000 Vdc (floating) and currents from 1.2 Adc to 8000 Adc.
The TS Series offers models from 5 kW to 15 kW housed in a 3U chassis, 20 kW and 25 kW models in a 4U chassis, 30 kW models in a 6U chassis, 40 kW and 50 kW models in an 8U chassis with detachable casters, 75 kW models in a 12U chassis also with detachable casters, and 100 kW models in a 16U chassis equipped with detachable casters.
Key Features:
  • SCPI Remote Programming API
  • High Accuracy Measurements
  • Master-Slave Functionality
  • Remote Sensing
  • 37-Pin External User I/O
  • RS232 Interface
  • Ethernet and GPIB Available
  • 0-10V External Analog Inputs
  • Programmable Protection Limits
  • Fast Transient Response
  • Remote Interface Software
  • NI LabVIEW™ and IVI Driver
  • Interlock Shutdown Input
  • Designed and manufactured in the USA
BrandMagna-Power
Voltage Range Selector1-19.9
Output Voltage10 V
Current Range Selector1,500-12,000
Output Current2700 A
Power Range Selector30,000-49,999
Power Rating30 kW
Mounting TypeRack Mount
Input Voltage240 VAC