Magna-Power TSD20-5000/440 DC Power Supply, 20VDC, 5000ADC, AC Input 440, 100kW, TS Series
Our Part #51972.1
Mfr Part #TSD20-5000/440
Magna-Power TSD20-5000/440
Magna-Power
Our Part #51972.1
Condition:New
Mfr Part #TSD20-5000/440
RoHS
Magna-Power Model TSD20-5000/440 Specifications
  • Max Voltage: 20 V
  • Max Current: 5000 A
  • Output Power: 100kW
Magna-Power's TS Series Power Supplies are available in a broad array of models, providing a vast range of voltage and current options while boasting one of the highest power densities for rack-mount packaging. This series accommodates voltages ranging from 5 Vdc to 6000 Vdc (floating) and currents from 1.2 Adc to 8000 Adc.
The TS Series offers models from 5 kW to 15 kW housed in a 3U chassis, 20 kW and 25 kW models in a 4U chassis, 30 kW models in a 6U chassis, 40 kW and 50 kW models in an 8U chassis with detachable casters, 75 kW models in a 12U chassis also with detachable casters, and 100 kW models in a 16U chassis equipped with detachable casters.
BrandMagna-Power
Voltage Range Selector20-29.9
Output Voltage20 V
Current Range Selector1,500-12,000
Output Current5000 A
Power Range Selector50,000-500,000
Power Rating100 kW
Mounting TypeRack Mount
Input Voltage440 VAC