Chip Quik SMDSWLF.020 1OZ Solder Wire, No Clean, Lead Free, SAC305, 0.020" (0.50 mm), 1oz.
Our Part #319SO642
Mfr Part #SMDSWLF.020 1OZ
Chip Quik SMDSWLF.020 1OZ
Chip Quik
Our Part #319SO642
Condition:New
Mfr Part #SMDSWLF.020 1OZ
Has Expiration Date
Qty:Price:Savings
Condition:New
Has Expiration Date
BrandChip Quik
Alloy NameSAC305
Lead FreeYes
Alloy TypeNear-Eutectic Alloys
Composition96.5% Tin, 3% Silver, 0.5% Copper
Liquidus Point220 C (428 F)
Melting Point217 C (423 F)