Fluke FLUKE-87V-MAX/E2 KIT Industrial True-rms Heavy-Duty Multimeter Kit, 200 kHz, 80 Series V
Our Part #33962.1
Mfr Part #FLUKE-87V-MAX/E2 KIT
Fluke FLUKE-87V-MAX/E2 KIT
Fluke
Our Part #33962.1
Condition:New
Mfr Part #FLUKE-87V-MAX/E2 KIT
Manufacturer Lead Time :15 Days
Condition:New
Fluke 87V MAX IP67 Rated
87V MAX Holster and Probe Features
Line up of 80 Series V Digital Multimeters
Function
83V
87V
87V MAX
Type
Industrial Multimeter
(Average Responding )
True RMS Industrial Multimeter
True RMS Industrial Multimeter
(Water Resistant)
CAT rating
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
True-rms readings
No
Yes
Yes
Voltage AC/DC
1000 V
1000 V
1000 V
Current AC/DC
10 A
10 A
10 A
Resistance
50 MΩ
50 MΩ
50 MΩ
Capacitance
9,999 µF
9,999 µF
9,999 µF
Measures temperature
No
-200 C to 1090 C
-200 C to 1090 C
Additional measurement
capabilities
Resistance, continuity/diode test
Frequency, continuity/diode test,
motor drive (VFD) measurement,
duty cycle, microamps,
analog bar graph, relative reference
Conductance, continuity/diode test,
duty cycle, frequency, microamps,
motor drive (VFD) measurement,
pulse width, elative reference
IP rating
N/A
IP 30
IP 67
Battery life
400 hours
400 hours
800 hours
Drop test
1 meter
3 meters
4 meters (13 feet)
Backlit keypad
87V-MAX-E2 KIT Contents
BrandFluke
True RMSYes
Maximum AC Voltage1000 V
Maximum AC Current10 A
Maximum DC Voltage1000 V
Maximum DC Current10 A