Fluke FLK-87VMAX-PVLEAD1 Solar Tool Kit, 87V Max Multimeter, MC4 Lead Set, 80 Series V
Our Part #58265.1
Mfr Part #FLK-87VMAX-PVLEAD1
Fluke FLK-87VMAX-PVLEAD1
Fluke
Our Part #58265.1
Condition:New
Mfr Part #FLK-87VMAX-PVLEAD1
WARNING
RoHS
Manufacturer Lead Time :17 Days
Condition:New
Calif. Prop 65
RoHS
Fluke Solar Tool Kit with 87V MAX
Fluke 87V MAX IP67 Rated
87V MAX Holster and PV Probe Features
Line up of 80 Series V Digital Multimeters
Function
83V
87V
87V MAX
Type
Industrial Multimeter
(Average Responding )
True RMS Industrial Multimeter
True RMS Industrial Multimeter
(Water Resistant)
CAT rating
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
CAT III 1000 V, CAT IV 600 V
True-rms readings
No
Yes
Yes
Voltage AC/DC
1000 V
1000 V
1000 V
Current AC/DC
10 A
10 A
10 A
Resistance
50 MΩ
50 MΩ
50 MΩ
Capacitance
9,999 µF
9,999 µF
9,999 µF
Measures temperature
No
-200 C to 1090 C
-200 C to 1090 C
Additional measurement
capabilities
Resistance, continuity/diode test
Frequency, continuity/diode test,
motor drive (VFD) measurement,
duty cycle, microamps,
analog bar graph, relative reference
Conductance, continuity/diode test,
duty cycle, frequency, microamps,
motor drive (VFD) measurement,
pulse width, elative reference
IP rating
N/A
IP 30
IP 67
Battery life
400 hours
400 hours
800 hours
Drop test
1 meter
3 meters
4 meters (13 feet)
Backlit keypad
Fluke 87VMAX-PVLEAD1 Contents
BrandFluke
True RMSYes
Maximum AC Voltage1000 V
Maximum AC Current10 A
Maximum DC Voltage1000 V
Maximum DC Current10 A